A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: yıl

Filename: helpers/tools_helper.php

Line Number: 384

Backtrace:

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/helpers/tools_helper.php
Line: 384
Function: _error_handler

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/pages/blog/yazi.php
Line: 14
Function: sureKontrol

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/template.php
Line: 12
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/controllers/Blog.php
Line: 330
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/index.php
Line: 315
Function: require_once

yıl önce

Yakın zamanda Türkiye’nin başından geçmiş ve %51,21 Evet, %48,79 Hayırla sonuçlamış olan bu referandum aynı zamanda Türk siyasal hayatında da bir çok değişikliği beraberinde getirmiştir. Peki  nedir bu değişiklikler ? Vatandaş sandıkta neyi oylamıştır ve ‘Evet’ kararı almıştır?

16 Nisan 2017 Tarihinde yapılan oylamada anayasaya değişikliği ve bu değişiklikler sonucunda da yönetim sisteminde de belli farklılaşmaları oylamıştır. Bu oylama sürecindeki oylanan ve değişilmesi kararı alınan madde sayısı 18’dir. Bu süreç, Türkiye’de uzun yıllar gündemde yer alan anayasa değişikliği ve sistem tartışmalarının ardından AKP’nin anayasadaki bazı maddelerin değiştirilmesi konusunda bir teklif hazırlayıp Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunmasıyla resmiyet kazanmıştır.

Bu referandum sürecinde yaklaşık 50 milyon seçmen oy kullanmıştır ve 34 ilden hayır kararı çıkmasının yanı sıra 47 ilden de evet kararı çıkmıştır. Referandumda İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin tamamından hayır kararı çıkmıştır. Tüm oylara bakıldığında evet sayısı 24.747.056 iken hayır sayısı ise 23.576.573 olmuştur.

Referandum sürecinde mecliste grubu bulunan partilerin tutumuna bakacak olursak AKP ve MHP’nin destek verdiği referandum sürecine CHP ve HDP’den bir destek gelmemiştir.

Referandum Değişiklikleri

Daha sonra TBMM’de yapılan oylamada bu değişiklik 339 oyla kabul edilmiş ve halk oylamasına sunulmuştur. Bu oylama sonucunda da ‘Evet’ kararının çıkmasının ardından, resmi adı ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ olan yeni sistem kabul edilmiştir. Bu sistemle birliktede başbakanlık makamı kaldırılmıştır. Bu oylamadan sonra alınan kararlardan bir diğeri ise parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin beş yılda bir ve eş zamanlı olarak yapılmasıdır.

Mecliste ayrı ayrı oylamaları yapılan 18 maddenin, 18’ininde halk oyuna sunulması, ayrı ayrı yapılan oturum ve oylamalarla kabul edildi. Millet vekili sayısının 600’e çıkarılmasıda alınan kararlardan bir diğeridir.

Değişiklik sürecindeki 16. Maddeye göre de ‘Bakanlar Kurulu’nun kaldırılması kararı alınmıştır. Bu karardan sonra yüretme yetkisi ve görevini Cumhurbaşkanı üstlenmiştir. Anayasamızda bulunan Cumhurbaşkanının tek başına yapacağı işlemler ile birlikte YAŞ ( Yüksek Askeri Şura) kararlarının yargı denetimi dışında kalacağı hükmü de çıkarılmıştır. Buna ek olarak ‘Askeri Yargıtay’, ‘Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’, ‘Sıkıyönetim’ gibi ibarelerinde çıkarılması gündeme gelmiştir.

Değiştirilmesi gündeme gelen bir diğer maddeye göre de “Bakanlar Kurulunu ve Bakanları denetlemek” görev ve yetkisinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin görev ve yetkileri arasından çıkarılması öngörülmektedir.

Bir çok konuda olduğu gibi Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na da değişiklikler getirilmiş, kurul ifadesinden önce gelen ‘Yüksek’ kelimesi kaldırılmıştır. Bu karardan sonra Anayasa'nın farklı yerlerinde Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na yapılan tüm atıfların da bu yeni isimlendirmeye uygun olarak düzeltilmesi gerekmektedir.

Anayasa’nın 119. maddesindeki değişiklik uyarınca da olağanüstü hâl ilan etme yetkisi Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Bakanlar Kurulu’ndan alınarak Cumhurbaşkanı’na bırakılmıştır.

Aday Tanıtım Sitesi Tasarımlarımızı İncelediniz mi?
AK Parti Milletvekili Seçim Scripti

AK Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

CHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

CHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

İyi Parti Milletvekili Seçim Scripti

İyi Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

MHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

MHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

Saadet Partisi Özel Milletvekili Seçim Scripti

Saadet Partisi milletvekili aday adayları için özel temalar.

YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

8 + 1  Captca Değiştir