A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: yıl

Filename: helpers/tools_helper.php

Line Number: 384

Backtrace:

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/helpers/tools_helper.php
Line: 384
Function: _error_handler

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/pages/blog/yazi.php
Line: 14
Function: sureKontrol

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/template.php
Line: 12
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/controllers/Blog.php
Line: 330
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/index.php
Line: 315
Function: require_once

yıl önce

Türkiye Cumhuriyeti mahalli idareler  genel seçimleri 5 yılda bir yapılmaktadır. Bunlardan en sonuncusu 2014 yılında yapılmıştır ve bu seçimlere 27 parti katılmıştır ve yaklaşık 47 milyon seçmen oy kullanmıştır. Seçime katılım oranı Türkiye tarihinde görülen en yüksek katılım oranlarından birisidir ve %89,19’dur.

Bu seçimlerde seçmenlerin seçtikleri idari birim başkanları ise şu şekildedir; 30 büyükşehir belediye başkanı, 1.351 ilçe ve belediye başkanı, yaklaşık 1.251 il genel meclisi üyesive 20.500 belediye meclisi üyesidir. Seçmenler bu seçimlerde oylarını kullandıktan sonra kesin sonuçlar 6 Mayıs 2014 tarihinde Yüksek Seçim Kurulu tarafından basın toplantısı yoluyla açıklanmıştır.

Bazı nedenlerden ötü YSK tarafından seçimlerin iptal edildiği bölgeler olmuştur. Bunlar Ağrı merkez ilçeleri ve Yalova’nın da bulunduğu yaklaşık 13 seçim çevresidir. Bu gölgelerde de iptal edilen seçimler 1 Haziran 2014 tarihinde yapılmıştır.

Sonuçlar ve Büyükşehirlerin Partilere Dağılımı

Bu seçimlerde kuşkusuz partilerin en çok rekabete girdikleri ve seçim propagandalarını yoğun bir şekilde yürüttükleri çevreler büyükşehir belediyeleri olmuştur. Bu seçimlerde en çok büyükşehir çıkaran parti oyların %43,16’sını alan Ak Parti olmuştur. Ak Parti bu seçimlerde 18 büyükşehir belediyesinden zaferle çıkmıştır. Bunlardan en önemlilerinden olan İstanbul’da Kadir Topbaş, Ankara’ da ise Melih Gökçek büyükşehir başkanlığını kazanan isimler olmuştur. Büyükşehir belediyelerinin yanı sıra 30 il ve 561 ilçeden de Ak Parti zaferle ayrılan isim oldu.

Bu seçimlerin ikinci kazananı ise anamuhalefet partisi CHP oldu. CHP’nin Türkiye genelinden aldığı oy oranıysa %26,61. CHP 6 büyükşehirden zaferle ayrıldı. CHP’nin kazandığı büyükşehir belediyeleri arasında  en önemlisi ise İzmir. Bu büyükşehirlerin yanısıra 8 il ve 158 ilçede de kazanan isim CHP oldu. 3 büyükşehir belediyesi çıkaran MHP ise 5 il ve 106 ilçeyle CHP’nin hemen arkasından seçimleri 3. sırada kapayan parti oldu. Bu belediyeleri kazanırken MHP’nin ülke genelinden aldığı oy oranıysa %17,68 oldu.

Bu seçimlerde Barış ve Demokrasi Partisi ise 2 Büyükşehir, 8 il ve 67 ilçede seçimi kazanan isim oldu. Ülke genelinde il bazında ise sadece Mardin’den Ahmet Türk bağımsız aday olarak seçimleri kazandı.

Aday Tanıtım Sitesi Tasarımlarımızı İncelediniz mi?
AK Parti Milletvekili Seçim Scripti

AK Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

CHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

CHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

İyi Parti Milletvekili Seçim Scripti

İyi Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

MHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

MHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

Saadet Partisi Özel Milletvekili Seçim Scripti

Saadet Partisi milletvekili aday adayları için özel temalar.

YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

1 + 1  Captca Değiştir