A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: yıl

Filename: helpers/tools_helper.php

Line Number: 384

Backtrace:

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/helpers/tools_helper.php
Line: 384
Function: _error_handler

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/pages/blog/yazi.php
Line: 14
Function: sureKontrol

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/template.php
Line: 12
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/controllers/Blog.php
Line: 330
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/index.php
Line: 315
Function: require_once

yıl önce

Her seçim dönemiyle birlikte seçmenlerin en çok cevabını aradığı soruların başında nerede hangi sandıkta oy kullanacağı gelmektedir. Seçmenin bir çok faktöre bağlı olarak her seçim dönemi içerisinde yer değiştirmesi veya başka türlü sebeplerden dolayı seçmen kütüğü veya sandığının yeri değişmektedir.

 İşte Yüksek Seçim Kurulu’da bu gibi durumlarda bir maduriyet yaşanmaması için ‘seçmen sorgulama’ sistemini, seçmenlerin hizmetine sunmuş durumda. Bu hizmetler aynı zamanda seçmenin sistemde bulunan e-posta adresleri veya cep telefonlarına mesaj bilgilendirme sistemiylede anlık iletilmektedir. Bu uygulamadan faydalanmak için sorgulama sonucunda karşınıza çıkacak ve faydalanmak isteyeceğiniz kutucukları, isteğinize göre doldurarak bilgi edinebilirsiniz.

Seçmen Kütüklerinin Kesinleşmesi

Bu sorgulamaların yanı sıra seçmen listelerinin askıya çıkarılma ve askıdan indirilme tarihi, seçmen listelerinin kesinleşmesi gibi tarihlerde belirlenmiş ve ilan edilmiş durumda.

Ayrıca askı süreleri 2 Mayıs 2018- Çarşamba (TSİ:8:00) - 12 Mayıs 2018- Cumartesi (TSİ:17:00) olarak belirlenmiştir. Bu tarihlerden sonra seçmen kütüklerinin kesinleşmesi ise 22 Mayıs 2018- Salı günü olarak belirlenmiştir.

E-Devlet İle Sorgulama

Ysk’nın yanı sıra e-devlet üzerinden de seçmenlerin sorgulama yapabilmesinin önünün açılması büyük kolaylık sağlamış durumda. E- devlet üzerinden sorgulama yapmak için sırasıyla şu aşamaları takip etmeniz gerekemektedir. İlk olarak yapacağınız işlemin adı ‘Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama’ işlemini seçmektir. Sonrasında,

  • E-Devlet Kapısı http://www.turkiye.gov.tr adresine girip, sayfanın üst kısmında yer alan “Giriş Yap” kısmına tıklayın,
  • Yönlendirildiğiniz Kimlik Doğrulama Sistemi sayfasının satırında https://giris.turkiye.gov.tr yazdığından ve güvenlik simgesinin aktifleştirildiğinden emin olun.
  • Son olarak bu sistemden kullanmak istediğiniz kimlik doğrulama yöntemine tıklayarak ekrandaki yönergeleri takip edip sisteme giriş yapabilirsiniz.

Eski Nüfus Cüzdanlarıyla Oy Kullanılabilecek Mi?

Eski nüfus cüzdanlarıyla oy kullanmanın mümkün olup olmayacağı tartışmasına birde süresi 10 yılı geçmiş nüfus cüzdanlarıyla da oy verilip verilemeyeceği sorunsalı eklenmiş durumda. Peki bakanlık ve Yüksek Seçimi Kurulu bu konular hakkında ne diyor?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada,erken seçimlerde vatandaşların oy kullanabilmek adına eski nüfus cüzdanı kimliklerinin yenilemesi gerektiği ile ilgili çıkan haberlerin gerçeği hiçbir şekilde yansıtmadığının altını çizdi. Özetle, eski kimliklerin seçimlerde geçerli olacağını vurgulandı ve nüfus cüzdanı kimliklerinin kullanım sürelerinin 10 yıl olduğuna ilişkin herhangi bir düzenlemenin olmadığı açıklamasında bulundu.

Aday Tanıtım Sitesi Tasarımlarımızı İncelediniz mi?
AK Parti Milletvekili Seçim Scripti

AK Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

CHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

CHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

İyi Parti Milletvekili Seçim Scripti

İyi Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

MHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

MHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

Saadet Partisi Özel Milletvekili Seçim Scripti

Saadet Partisi milletvekili aday adayları için özel temalar.

YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0 + 6  Captca Değiştir