A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: yıl

Filename: helpers/tools_helper.php

Line Number: 384

Backtrace:

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/helpers/tools_helper.php
Line: 384
Function: _error_handler

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/pages/blog/yazi.php
Line: 14
Function: sureKontrol

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/template.php
Line: 12
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/controllers/Blog.php
Line: 330
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/index.php
Line: 315
Function: require_once

yıl önce

2017’deki anayasa değişikliğinden gerek önce gerekse de sonra Cumhurbaşkanı’nın seçimleri hangi şartlar altında, ne tarzda yenileyeceği hep tartışma konusu olmuştur. Hâlâ da tartışılmakta olan bu ikilem Türkiye’deki bir çok kesmin yanlış anlamasına sebep olabilecek yorumlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu yorumların temelinde ‘fesih’ ve ‘seçimlerin yenilenmesi’ kavramları arasındaki bağlantıyı kuramamak yatmaktadır.

Fesih kelimesi daha çok mücbir sebepler olduğunda veya başka sebepler kaynaklı olarak, kurulmuş olan bakanlar kurulunun lâv edilmesidir. Her ne kadar bu fesih yetkisinin içerisine başına buyruk karar alma anlamı katılmak istensede bu doğru bir yorum değildir. Seçimlerin yenilenmesi kavramı ise mücbir sebeplerden ziyade olağan durumlar sonucunda bakanlar kurulunun kurulamaması halinde Cumhurbaşkanı’nın, meclis başkanının da görüşünü almak şartıyla erken seçim kararı alması ve istikrarsızlığın bir an önce giderilmesinin amaçlanmasıdır.

Meclis başkanı da bu danışma sonunda alınacak olan karar çerçevesinde geçici bakanlar kurulunda hangi partilerin ne miktarda bu görevlere geleceğini belirler. Meclis başkanı bunu partilerin en son seçimde aldıkları oy oranlarına göre yapmaktadır. Bu itibarla kurulan geçici bakanlar kurulu, erken seçime kadar görevine devam edecektir.

Anayasa Bu Konuda Neler Diyor?

Bu seçimlerin yenilenme kararı sadece seçim sonraları bakanlar kurulunun kurulamamasında değil, meclis ve bakanlar kurulu kurulduktan sonra da alınabilmektedir. Böyle durumlar sınırlı olmakla birlikte sebebi de, kararın alınma şartlarına göre değişiklik arzetmektedir. Nitekim anayasanın 114. maddesinde de  seçimlerin yenilenmesi kararı alındıktan sonra Bakanlar Kurulu’nun çekileceği ve Cumhurbaşkanı’nın geçici Bakanlar Kurulunu kurmak üzere bir Başbakan atayacağı belirtilmiştir.

Anayasa madde 116’ya bakacak olursak ‘Bakanlar Kurulunun, 110 uncu maddede belirtilen güvenoyunu alamaması ve 99 uncu veya 111 inci maddeler uyarınca güvensizlik oyuyla düşürülmesi hallerinde; kırkbeş gün içinde yeni Bakanlar Kurulu kurulamadığı veya kurulduğu halde güvenoyu alamadığı takdirde Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak, seçimlerin yenilenmesine karar verebilir.

Başbakanın güvensizlik oyu ile düşürülmeden istifa etmesi  üzerine kırkbeş gün içinde veya yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başkanlık Divanı seçiminden sonra yine kırkbeş gün içinde Bakanlar Kurulunun kurulamaması hallerinde de Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilir.

Yenilenme kararı Resmî Gazetede yayımlanır ve seçime gidilir.’ Şeklindeki açıklamadan da Cumhurbaşkanı’nın fesih ve erken seçim ile alacakları kararların boyutları açık bir şekilde görülmektedir.

Aday Tanıtım Sitesi Tasarımlarımızı İncelediniz mi?
AK Parti Milletvekili Seçim Scripti

AK Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

CHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

CHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

İyi Parti Milletvekili Seçim Scripti

İyi Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

MHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

MHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

Saadet Partisi Özel Milletvekili Seçim Scripti

Saadet Partisi milletvekili aday adayları için özel temalar.

YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

5 + 4  Captca Değiştir