A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: yıl

Filename: helpers/tools_helper.php

Line Number: 384

Backtrace:

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/helpers/tools_helper.php
Line: 384
Function: _error_handler

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/pages/blog/yazi.php
Line: 14
Function: sureKontrol

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/template.php
Line: 12
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/controllers/Blog.php
Line: 330
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/index.php
Line: 315
Function: require_once

yıl önce

Türkiye yakın zamanda bir referandum yaptı ve bu referandum sonucunda hükümet sisteminde belirli değişikliklere gitti. Yeni ismi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olan bu sistemin, hem parlementer sistemden hemde başkanlık sisteminden ayrılan başlıca noktaları bulunmaktadır. Bu yeni Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle de eski sistem olan Parlamenter ükümet sistemi arasında da belirli farklar vardır.

Bu farkları anayasa değişikliklerini de göz önünde bulundurarak incelemek gerekirse karşımıza önemli birkaç başlık çıkmaktadır. Bunlar; hızlı yürütme, meclis denetimi, kuvvetler ayrılığı, Cumhurbaşkanının halka ve meclise karşı sorumlulukları, siyasi ve ekonomik istikrar gibi alt başlıklardır. Bu alt başlıkların anlaşılması cumhurbaşkanlığı sisteminin getirdiği yenilikleri anlamak açısındanda önem arzetmektedir.

Yürütme Konusundaki Farklılıklar

Parlamenter sistemde bilindiği üzere çift başlı bir yönetim söz konusudur. Bunlar bakanlar kurulu ve cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle tek başlı hükümet sistemine geçilmiştir. Bu sayede yapılmak istenen yürütme içerisinde çıkabilecek krizlerin önüne geçmek, hızlı ve esnek karar alabilmektir. Aynı zamanda da yapılmak istenen koalisyon veya hükümet kurulamamasının önüne geçmektir.

Yürütme Etkisinden Uzaklaştırılmış Yasama

Parlementer sistemin bir gereği olarak yasama organı, genelde yürütme organının istekleri doğrultusunda yasalar çıkartmaktaydı. Bu da yürütme organında söz sahibi olmayan partileri yasama etkisinden uzaklaştırmaktaydı.

 Cumhurhurbaşkanlığı sistemiylede amaçlanan, parlamentonun bu yürütme etkisi altında kalmadan yasa çıkartmasıdır. Parlamenter sistemde resmi olarak aynı kişi hem yürütmenin hem yasamanın başıydı. Bu yasama ve yürütmenin iç içe geçmesi ve doğal olarak kuvvetler ayrılığında sorunlar yaşanması anlamına gelmekteydi. Yeni sistemin bir gereği olarakta TBMM üyelerinin, bakan olarak atanmaları durumunda üyelikleri son bulacaktır. Bu aynı kişinin hem yürütme hem yasamada yer almasının önüne geçilmesi bakımından önemlidir.

Burdan çıkarılacak bir başka sonuç ise parlamenter sistemde zayıf olan kuvvetler ayrılığının önüne keskin ve net önlemler koymaktır.

İleri Demokrasi Hedefi

Meclis ve Cumhurbaşkanlığının sorumlu oldukları mevki açısından da yeni değişikliklerle daha demokratik bir aşamaya geçildiğinden söz edilebilir. Parlamenter sistemde hükümet sorumluluğu halka karşı değil meclise karşıydı. Bu da halkın muhatap alınması kısmında eksik demokrasi örnekleri sunuyordu. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı’nın doğrudan halka karşı sorumlu olması Halkın yürütme organına bir kademe daha dahil edilmesi açısından önemlidir.

Yasama Denetimi

Tüm sistemlerde meclis denetimi ve bu meclislerde alınan kararların demokratik olması vazgeçilmez en temel ilkelerdendir. Parlamenter sistemde de meclisin denetlenmesi ve denge mekanizmasının zayıf olması bu konuda aciliyet gerektiren kararların alınmasını gerekli kılmıştır. Bu sebeple denetim, yaptıkları bakımından doğrudan halka karşı sorumlu olan cumhurbaşkanına devredilmiştir. Bunun bir diğer gereği olarak yapılan değişim ise hükümetlerin doğrudan ve kısa süreli kurulmasıdır ve meclisten güvenoyu alma zorunluluğu yoktur. Kabineyi Cumhurbaşkanı oluşturmaktadır. Eski sistemde ise Meclisten güvenoyu alamayan hükümet düşmekteydi ve bu durum istikrarsızlığa ve yönetim boşluğuna sebebiyet vemrekteydi.

Aday Tanıtım Sitesi Tasarımlarımızı İncelediniz mi?
AK Parti Milletvekili Seçim Scripti

AK Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

CHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

CHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

İyi Parti Milletvekili Seçim Scripti

İyi Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

MHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

MHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

Saadet Partisi Özel Milletvekili Seçim Scripti

Saadet Partisi milletvekili aday adayları için özel temalar.

YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

6 + 5  Captca Değiştir