A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: yıl

Filename: helpers/tools_helper.php

Line Number: 384

Backtrace:

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/helpers/tools_helper.php
Line: 384
Function: _error_handler

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/pages/blog/yazi.php
Line: 14
Function: sureKontrol

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/template.php
Line: 12
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/controllers/Blog.php
Line: 330
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/index.php
Line: 315
Function: require_once

yıl önce

İhtiyar heyetini  tanımlayacak olursak köy tüzel kişiliği içerisinde, muhtar başkanlığında toplanıp görev yapan ve karar alan yetkili organdır. Kararlarını ihtiyar meclisi aracılığıyla almaktadır. İhtiyar Meclisi ise tıpkı belediye encümeni gibi iki türlü üyelikten oluşmaktadır.Bunlardan seçilenler diye tabir edebileceğimiz ilk kısmı beş yıllık görev süresine sahiptir ve köy derneği tarafından seçilmektedirler. Bu beş yıllık seçimler mahalli idare seçimleriyle birlikte yapılmaktadır.

Birde ihtiyar meclisinin doğal üyeleri bulunmaktadır. Bunlar o köyde görev yapan öğretmen ve köy imamıdır. İhtiyar heyeti seçimlerinde hiç bir şekilde adaylık koymak yoktur ve siyasi partiler bu seçimlerde aday gösteremezler.

İhtiyar heyetinin üye sayısı nüfusu binden az olan köylerde 8, binden fazla olan köylerde 12’dir. Bu üyelerin yarısı asıl yarısı yedek olarak görev almaktadırlar. Bu asıl ve yedeklerin kimler olacağına dernek seçimleri sırasında en çok oyu alandandan en az oyu alana kadar ki sıralama belirler. İhtiyar meclisinin toplanma süreleri haftada en az bir keredir.

İhtiyar heyetinin yapacağı harcamaların kaynakları köylülerden alınacak olan paylardır.

İhtiyar Heyetinin Görevleri

İhtiyar heyetinin görevleri köy kanunuyla belirlenmiştir. Ayrıca bu kanunla köy ihtiyar heyetinde ana, baba, kız, kardeş, oğul, gelin, güvey, karı, koca gibi yakınlıkları olanların aza olarak bir arada bulunmaları yasaktır. Bunların dernek tarafından yapılan seçimlerinde birlikte seçildikleri tespit edildiği an  içlerinden en çok sayı kazanmış olan kadın veya erkek azalıkta bırakılır. Sayıları beraber olur ise evli olan, ikisi de evli ise yaşı büyük olan, yaşları da beraber ise çocuğu çok olan tercih olunur. Çocuk adedi de beraber olur ise kur'a çekilerek kur'a da adı önce çıkan azalığa alınmaktadır.

İhtiyar heyetini toplanmaya muhtar çağırmaktadır. Olası muhtarın olmadığı durumlarda ise ihtiyar heyeti, köy muhtarına haber vererek kendi isteği ilede toplanabilmektedir. Bunlardan sonra ihtiyar heyetinin görev ayrıntılarına gelecek olursak ilki köy işlerinin gördürülmesidir. Bu köy işleri en gerekli olandan başlamak şartıyla sıraya konulmaktadır. Daha sonra bu sıraya konulan işler ihtiyar heyetinin de yönlendirmesiyle, sırayla köy ahalisine gördürmeye çalışır.

Bu gibi durumlarda acil gereklilik arz eden yol, sağlık, okul işlerinin atlandığı veya sıraya alınmadığı tespit edilir yada şikayet alınırsa köyün bağlı olduğu kaymakamlık veya valilik kararı sonucu yapılması ertelenen işe öncelik verilerek yaptırılır. Bunun dışında ihtiyar heyeti toplantılarda köylüye gördürülecek işler kadar para karşılığında ırgata görüldürülecek işlere de karar verilir.

Bu işlerin yapılması sırasında İhtiyar heyeti vatandaşları zorlayamaz. Nitekim Kanunda’da bu konuyla ilgili  "Köy işlerinden köy ahalisinin imece ile çalışarak yapacakları işi, köylünün çift ve çubuğu ile uğraşmadıkları boş zamanlara bırakır."  İfadesine yer verilmiştir.

Aday Tanıtım Sitesi Tasarımlarımızı İncelediniz mi?
AK Parti Milletvekili Seçim Scripti

AK Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

CHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

CHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

İyi Parti Milletvekili Seçim Scripti

İyi Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

MHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

MHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

Saadet Partisi Özel Milletvekili Seçim Scripti

Saadet Partisi milletvekili aday adayları için özel temalar.

YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

2 + 0  Captca Değiştir