A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: yıl

Filename: helpers/tools_helper.php

Line Number: 384

Backtrace:

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/helpers/tools_helper.php
Line: 384
Function: _error_handler

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/pages/blog/yazi.php
Line: 14
Function: sureKontrol

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/template.php
Line: 12
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/controllers/Blog.php
Line: 330
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/index.php
Line: 315
Function: require_once

yıl önce

Milletvekilliği makamı diğer devlet kurum ve kuruluşlarına göre edinilmesi zor makamlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda ülkenin yasama organında karar verme ve yasa teklifi sunma gibi üst düzey yetkilerinin bulunması bu görevi daha da bürokratik anlamda üst sıralara taşımaktadır. Böyle bir görevin getirisi olan yüksek maaş ve saymakla bitmez haklarda taşınan üst bürokratik sıralardan nasibi almaktadır. Bu da en yüksek devlet memurunun aldığı mali haklara eşdeğer seviyededir.

Yapılan son kanun teklifi ve bu teklifte yer alan düzenlemeler, TBMM üyelerinin, üyelikleri sona erenlerin veya dışardan atanmış durumdaki bakanların sosyal hak ve yükümlülük değişiklikliklerinin yer aldığı ‘Türkiye Büyük Millet Meclisi Üyeliği Kanun Teklifi’, Mecliste grubu bulnan dört partininde grup başkan vekillerinin imzasını alarak Meclis başkanlığına sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.

Çok sayıda yeni düzenlemeyide bünyesinde taşıyan teklif, mevcut milletvekillerinin yanı sıra eski milletvekillerine ve ailelerine de bir takım imkanlar sağlamaktadır.

Teklifte yer alan düzenlemelerin başlıklarına bakacak olursak başta emeklilik hakları, trafik kurallarına uymadıkları durumlar ve geçiş üstünlükleri, yapamayacakları işler, protokol sıraları, yolluk ve ödenekler, ölüm yardımı ve cenaze giderleri ve milletvekilliği süresi sona erenlerin yararlanacakları imkanlar gibi haklar gelmektedir.

Hakların Ayrıntıları

Haklar içerisinde en çok tartışılan ve mecliste üzerinde en çok oturum yürütülen şüphesiz ödenek ve yolluklardır. Milletvekillerinin aldıkları maaşların en yüksek devlet memurunun mali haklarıyla eşit olduğunu söylemiştik. Bu maaş aynı zamanda gelir vergisine tabi değildir. Bunun yanısıra TBMM üyelerine bu madde uyarınca hesaplanacak aylık ödenek tutarının yarısı kadar yolluk ödenmketedir. Bu yollukların herhangi bir suretle haczedilemesi söz konusu değildir.

TBMM üyeleri ve bakanların hak kazanma ve ödemelerine baktığımızda ise, bu kişiler bu sıfatı iktisap ettikleri aydan itibaren, bu Kanunda belirtilen ödenek ve yolluklara hak kazanırlar. Herhangi bir nedenle TBMM üyeliği sıfatı kalkanların istihkakları, bu sıfatın kalktığı ayı takip eden ay başından itibaren verilmez. Ancak, ölüm, Cumhurbaşkanı seçilme ve genel seçimlerin yapılması halinde önceden aldıkları üç aylık ödenek ve yolluklar geri alınmaz.

Ayrıca bu bahsedilen ödenek ve yollukların üç aylık tutarları peşin ödenmektedir. TBMM üyelerinin ölümleri halinde en yüksek devlet memurunun almakta olduğu aylığın (ek gösterge dâhil) on iki aylık tutarını ölüm yardımı olarak yakınlarına ödenir. TBMM üyeliği sona erenlerin vefat etmesi durumunda ailelerine ödenecek olan tutar bu miktarın yarısıdır.

Protokol sırasında ise Baskent protokolü esas alınır ve bu protokole göre TBMM üyeleri kuvvet komutanlarından sonra yer alır.

TBMM üyelerinin faydalanacakları özel haklarla donatılmış olan diplomatik pasaport alma şartları ise bu kanun teklifinde şu şekilde sıralanmıştır. “TBMM üyelerine, bu üyeliği sona erenlere ve dışarıdan atanan, bakanlar ile bunların eşlerine ve ergin olmayan veya ergin olsalar dahi öğrenimi devam eden çocuklarına 25 yaşının ikmaline kadar; yine ergin olsalar dahi bedensel, zihinsel ve ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç durumda olduğu resmi sağlık kurumlarınm düzenlediği sağlık kurulu rapora ile belgelenen çocuklarına diplomatik pasaport verilir.” denilmekle birlikte bu haklara TBMM üyeleri dışında yakınlarıda dahil edilmiştir.

Milletvekillerinin Diğer Ayrıcalıkları

TBMM üyelerine silah bulundurma ve taşıma ruhsatı verilirken de bu ruhsatlarda süre kaydı aranmamaktadır. Bu üyelere ayrıca seçildikleri dönemi de gösteren rozetler verilmektedir ve bu rozetler milletvekillerine özeldir. Başkaları tarafından kesinlikle taşınamaz.

TBMM üyelerinin yapamayacakları işlere bakacak olursak ilk olarak TBMM Dışında faaliyet yürüten başta devlet ve diğer kamu tüzel kişilerinde ve bunlara bağlı kuruluşlarda; Devletin veya diğer kamu tüzel kişilerinin doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak katıldığı teşebbüs ve-ortaklıklarda, vakı, sendika ve meslek kuruluşlarında yönetim ve denetim organlarında yer alamaz veya bu görevlerin vekilliğini yapamazlar.

Aynı zamanda TBMM üyeleri herhangi bir taahhüt işini kabul edemezler, temsilcilik ve hakemlik yapamazlar.

Aday Tanıtım Sitesi Tasarımlarımızı İncelediniz mi?
AK Parti Milletvekili Seçim Scripti

AK Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

CHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

CHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

İyi Parti Milletvekili Seçim Scripti

İyi Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

MHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

MHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

Saadet Partisi Özel Milletvekili Seçim Scripti

Saadet Partisi milletvekili aday adayları için özel temalar.

YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

3 + 6  Captca Değiştir