A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: yıl

Filename: helpers/tools_helper.php

Line Number: 384

Backtrace:

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/helpers/tools_helper.php
Line: 384
Function: _error_handler

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/pages/blog/yazi.php
Line: 14
Function: sureKontrol

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/template.php
Line: 12
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/controllers/Blog.php
Line: 330
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/index.php
Line: 315
Function: require_once

yıl önce

Yerel seçimlerle birlikte 24 Mart 2019’da yapılacak olan muhtarlık seçimlerinin telaşı şimdiden halkın bir çok kesimini sarmış durumda. Bunun kanıtı, internette yapılan seçimle ilgili bir çok aramanın muhtar olmak ve muhtarlık şartlarının neler olduğuyla ilgili olmasıdır.

Muhtarların Avantajları

 Muhtarlığın en fazla bilinen avantajlarından biriside aldıkları asgari ücrettir. Nitekim asgari ücret şuan 1.604 Türk Lirası’dır. İnternet üzerinden yapılan muhtarlık aramalarında en çok sorulanda aldıkları ücrettir. Bunun yanı sıra muhtarlara silah taşıma ruhsatı da verilmektedir.  Bu ruhsatın normal vatandaşlara belli şartları taşımadıktan sonra verilmemesi, muhtarlığı avantajlı kılmaktadır. Yapılacak olan 2019 yerel seçimlerinde yaklaşık 53 bin köy ve mahalle muhtarı seçilecektir.

Muhtarların Sigortalılık Durumu

 Seçilecek olan veya daha önceden muhtarlık yapıpta bu seçimde tekrar seçilecek muhtarların sigortalı olup olmadıkları da merak edilenler arasındadır. İlk defa seçilmiş olan veya yeniden seçilen muhtarların 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesi kapsamında sigortalı sayılmayı gerektirecek bir çalışması bulunmayan veya bu kapsamda aylık ve gelir almayan köy ve mahalle muhtarları, 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılırlar.

 Köy ve mahalle muhtarlarının bu sigortalılık durumları, muhtar seçildikleri andan itibaren başlamaktadır. Muhtar seçildiklerini açıklayan mazbatalarını ilgili seçim kurulundan aldıktan sonra gerek il veya ilçe mülki amirliklerine gereksede 15 gün içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeleri gerekmektedir.

Yükselen Değer Muhtarlık

Son birkaç yıldır muhtarlara yönelik sosyal faaliyetler gözle görülür oranda artış göstermiştir. Bunlardan başlıcaları tüm muhtarların Cumhurbaşkanlığı köşkünde ağırlanması ve yine muhtarlara özel yurt dışı gezilerinin düzenlenmesidir. Bu sayede ülkenin en ücra köşelerinde bile olsa bir çok muhtarımız yurt dışını gezip, görüp gelecek, farklı kültürler tanıyacaktır. Bu da gerek muhtarlar arasındaki dayanışma ve haberleşmeyi arttıracak gereksede ufku geniş muhtarlardan oluşan bir kadro sağlayacaktır. Emekli aylığı alan kişinin muhtar olması halinde, sigortalı olması gerekmediği gibi, aylığını almaya devam edecek, ayrıca aylığından sosyal güvenlik destek primi  kesintisi de yapılmayacaktır.

Aday Tanıtım Sitesi Tasarımlarımızı İncelediniz mi?
AK Parti Milletvekili Seçim Scripti

AK Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

CHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

CHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

İyi Parti Milletvekili Seçim Scripti

İyi Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

MHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

MHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

Saadet Partisi Özel Milletvekili Seçim Scripti

Saadet Partisi milletvekili aday adayları için özel temalar.

YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

4 + 5  Captca Değiştir