A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: yıl

Filename: helpers/tools_helper.php

Line Number: 384

Backtrace:

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/helpers/tools_helper.php
Line: 384
Function: _error_handler

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/pages/blog/yazi.php
Line: 14
Function: sureKontrol

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/template.php
Line: 12
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/controllers/Blog.php
Line: 330
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/index.php
Line: 315
Function: require_once

yıl önce

Seçim Barajı Nedir?

Seçim barajı, seçimlerde kanunlar tarafından belirlenmiş oy oranlarına göre meclise girebilecek olan siyasi partilerin belirlenmesini esas alan bir uygulamadır. Bu uygulama ile farklı siyasi görüşler tek bir çatı altında toplanır ve daha sağlıklı kararlar verilmesi hususunda fikir beyanında bulunurlar. Çoğunluğun vermiş olduğu kararlar doğrultusunda kanunlar veya sistemler ülke için en sağlıklı şekilde belirlenir.

Seçim Barajı Yüzde Kaç?

Seçim barajı 12 Eylül 1980 darbesinden sonra 10 Haziran 1983 tarihli 2839 sayılı kanunla birlikte %10 seviyesine getirilmiştir. Diğer AB ülkelerinde ise bu oran %0 ile %5 arasındadır. Eğer seçim barajı makul bir seviyede belirlenmez ise ülke yönetiminde çeşitli partiler olmayacağından görüş birliği sağlanamaz ve otokratik bir yönetim oluşur. Seçim barajı çok yüksek bir seviyede olursa çoğu parti bu baraja giremeyeceğinden halkı mecliste temsil edebilecek parti sayısı da azalmış olacaktır. Ülkemizdeki düzen hakkında sağlıklı kararlar verilebilmek için seçim barajı önemli bir etkendir.

Siyasi Parti liderlerinin de seçim barajı hakkında düşünceleri şu şekildedir;

Devlet Bahçeli:  "Yüzde 10 barajı ittifaklarla veya başka kararlılıklarla aşılabilir duruma geldi. Türkiye'de iki şeye dikkat etmek gerekiyor: Zorlamalar ve dayatmalarla birilerini öldürerek kendini yaşatma yerine hep beraber nasıl yaşarız? Demokrasi içinde bunu nasıl başarırız? Türkiye'yi nasıl bir istikrar, normalleşme sürecine getirebiliriz konusunda bir uzlaşmaya varacak çalışma yapmak lazım" diyerek seçimlerdeki %10 barajının düşürülmesi gerektiğini vurgulamıştı.

Kemal Kılıçdaroğlu: "Baraj için hiçbir şartımız yok. İster 1, ister 5 yapsınlar fark etmez ama milli iradenin parlamentoya sağlıklı yansıması için baraj inmeli" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Meral Akşener: "Parti programımızıda seçim barajının yüzde 5 olması gerektiği ve bir de Türkiye Milletvekili diye bir kavramı getiriyoruz. Bunun bir dağıtım sistemi var. Hangi şekilde olursa olsun barajı aşamayacak ama belli yerlerde güçlü siyasi alanlar var, onların da Meclis'te temsilini sağlayacak önerimiz var. Ama bugün baktığımızda bizim baraj ile ilgili bir sorunumuz olmadığını, ittifak açısından da biz iktidar diyoruz" demişti.

Açıklamaların yapılmasının ardından son sözü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan söyledi. Erdoğan %10 seçim barajının korunmasından yana olduğunu belirtmişti.

Aday Tanıtım Sitesi Tasarımlarımızı İncelediniz mi?
AK Parti Milletvekili Seçim Scripti

AK Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

CHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

CHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

İyi Parti Milletvekili Seçim Scripti

İyi Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

MHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

MHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

Saadet Partisi Özel Milletvekili Seçim Scripti

Saadet Partisi milletvekili aday adayları için özel temalar.

YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

8 + 5  Captca Değiştir