A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: yıl

Filename: helpers/tools_helper.php

Line Number: 384

Backtrace:

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/helpers/tools_helper.php
Line: 384
Function: _error_handler

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/pages/blog/yazi.php
Line: 14
Function: sureKontrol

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/views/frontend/template.php
Line: 12
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/application/controllers/Blog.php
Line: 330
Function: view

File: /home/adaysiteleri/public_html/index.php
Line: 315
Function: require_once

yıl önce

İlk olarak Yüksek Seçim Kurulu’nun varlık sebebine bakacak olursak, Türkiye’de yapılan seçimlerin genel yönetimini ve denetimini yürüten ve Yargıtay ile Danıştay’dan seçilmiş üyelerden oluşan ve aynı zamanda tüm seçimlerin yargısal denetimini de sağlayan bir üst yargı merciidir. 5545 sayılı Milletvekilleri Seçim Kanunu ile illerde ve ilçelerde Seçim Kurulları oluşturulmuş, Yüksek Seçim Kurulu’nun Ankara’da kurulmasına da bu kanunla karar verilmiştir.

Gelgelelim ki TBMM Genel Kurulunda Yüksek Seçim Kurulu’nun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Teklifi’nin 1-10. Maddelerini kapsayan birinci bölümünün kabul edilmesinin ardından YSK’nın da bu görev ve teşkilat değişikliklerinden sonra nasıl bir görünüm sergileyeceği tartışma konusu oldu.

YSK’nın Yeni Görünümü

Yapılan bu teklife göre Kurul, görevlerini yerine getirirken ve yetkilerini kullanırken bağımsız ve tarafsız olacak. Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, Kurula emir ve talimat veremeyecektir.

Kurul yedi asıl ve dört yedek üyeden oluşan yapısını koruyacak, üyelerin 6'sı Yargıtay, 5'i Danıştay genel kurullarınca kendi üyeleri arasından gizli oyla ve üye tamsayılarının salt çoğunluğuyla seçilecektir. Bu üyelerin görev süreleri 6 yıl olmakla birlikte görev süresi biten üye, bu görevine tekrar seçilebilecektir.  Bu kurulun başkanı ve başkan vekili, yine kurul üyelerinin arasından gizli oylama sonucunda üye tam sayısının salt çoğunluğunu sağlamak şartıyla seçilecektir.

Bu başkan ve başkan yardımcısı seçimi yapıldıktan sonra, Yargıtay ve Danıştay’dan seçilmiş üyeler arasından ad çekme ile ikişer yedek üye belirlenecektir ve bu ad çekme işlemine başkan ve başkan vekili katılamayacaktır.

Görev süreleri sona ermiş olan kurul üyelerinin, yenilerinin seçilmesi için her 3 yılda bir Ocak ayının ikinci yarısında yapılacak olan seçim sonucunda bu üyelerin görev süreleri, göreve seçildikleri tarihe bakılmaksızın bu ayın son gününden itibaren hesaplanmaya başlayacaktır. Yeni üyelerin seçilmeleri tamamlanıncaya kadar eski üyeler bu görevlerine devam edebileceklerdir.

Değişim Ayrıntıları

Olası bir kurul üyesinin kadrosunun boşalması halinde bu üyelerin yerine yeni üye seçimi yapılacaktır. Bu üye baştan bir görev süresine sahip olmayacak, yerine seçildiği üyenin görev süresini tamamlayacaktır.

Kurulun üstleneceği görevlerin ayrıntılarına bakacak olursak; seçimlerin başlamasından bitimine kadar, seçimin düzen içinde yönetimi ve dürüstlüğüyle ilgili bütün işlemleri yapmak ve yaptırmak, seçim süresince ve seçimden sonra seçim konularıyla ilgili bütün yolsuzlukları, şikayet ve itirazları incelemek ve kesin olarak karara bağlamak, TBMM üyelerinin seçim tutanaklarını ve CB seçimi tunaklarını kabul edip bu seçilen CB adına seçilmişlik tutanağı düzenlemek vardır.

Seçmen kütüğünün önemi ve düzenleme yöntemleri ile seçmenlerin görev ve sorumlulukları hakkında tanıtım programlarıyla vatandaşları bilgilendirmek, Yüksek Seçim Kurulu’nun bir başka görevi olarak gösterilebilir.

Aday Tanıtım Sitesi Tasarımlarımızı İncelediniz mi?
AK Parti Milletvekili Seçim Scripti

AK Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

CHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

CHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

İyi Parti Milletvekili Seçim Scripti

İyi Parti milletvekili aday adayları için özel temalar.

MHP Özel Milletvekili Seçim Scripti

MHP milletvekili aday adayları için özel temalar.

Saadet Partisi Özel Milletvekili Seçim Scripti

Saadet Partisi milletvekili aday adayları için özel temalar.

YORUMLAR

Bu yazı için herhangi bir yorum yapılmamış.

İlk yorumu siz yapın

SİZ DE YORUM YAZIN

0 + 0  Captca Değiştir